२०८० आश्विन १५ सोमबार

यसरी हटाउन सकिन्छ दैनिक अफिसमा काम गर्दा हुने तनाव

दौडधुपको जीवनमा, हरेक व्यक्ति तनावबाट गुज्रिरहेका छन्। त्यसमध्ये अहिले सबैभन्दा बढी तनाव श्रमजीवीहरुले भोगिरहेका छन्। जागिरको असुरक्षा र बारम्बार जागिर खानुका कारण असुरक्षाको वातावरणमा मानिसहरु मानसिक रुपमा विचलित भइरहेका छन्। अफिस जाने हरेक व्यक्ति कुनै न कुनै कारणले तनावमा रहन्छन्।

​​ पहुँच कार्यभार जस्तै, कामको बोझको तुलनामा कम तलब पाउनु, धेरै पटक मनपर्ने काम उपलब्ध नहुने,प्रतिस्पर्धा, अरुभन्दा अगाडि बढ्ने दौड, यसबाहेक धेरै पटक काम गर्दा पनि श्रेय नदिने र हाकिमको रिसले सबैभन्दा बढी तनाव दिन्छ।

यस्ता तनावहरुलाई समयमानै व्यवस्थापन गरिएन भने डिप्रेशनमा जान समेत सम्भावना रहन सक्छ। तपाईको काम गर्ने क्षमता प्रभावित हुन सक्छ। हामी तपाईलाई केहि टिप्स बताउँदैछौं जसले तपाईलाई तनाव कम गर्न धेरै मद्दत गर्नेछ।

यसरी हटाउन सकिन्छ कामको सिलसिलामा हुने तनाव

१. तपाईलाई जुन काम सुम्पिएको छ,त्यो तोकिएको समयमा गर्ने प्रयास गर्ने गर्नु पर्छ। यसबाट काम पेन्डिङ रहदैन। न त हाकिमबाट गाली गर्ने तनाव नै रहनेछ। अर्को दिन तपाई ताजा दिमागका साथ अफिस जाने गरिन्छ।

२.अफिस जानुको उद्देश्यलाई सधैं कुर्सीमा बसेर कम्प्युटर वा ल्यापटपमा आफ्नो दिमाग बिताउनु हुँदैन भनेर बुझ्नु पर्छ। त्यसैले अफिसमा हुँदा पनि तनाव कम गर्न थोरै हिँड्ने  कुर्सीमा बस्दा व्यायाम गर्ने, सास फेर्न व्यायाम गर्ने गर्नु पर्छ  यसले नकारात्मक ऊर्जा हटाउन मद्दत गर्नेछ।

३ अफिसमा काम गर्दा धेरैले खाजा समयमा मात्रै विश्राम लिने बानी हुन्छ तर यस्तो गर्नु भन्दा विचबिचमा १० मिनेट जति विश्राम लिन सकिन्छ। यसले यसले तपाईको तनाव कम गर्नेछ। यदि तपाईं चाहनुहुन्छ भने,तपाईं चिया ब्रेकमा बाहिर जानुहोस् र आफ्नो सहकर्मीसँग चिया पिउन सक्नुहुन्छ, यसले तपाईंलाई तनाव कम गर्न मद्दत गर्नेछ।

४.सधैं आफ्नो वरपरका उत्कृष्ट सहकर्मीहरूसँग कुरा गरिरहने प्रयास गर्नुहोस्। धेरै पटक साझा गर्दा तनावको समाधान हुन्छ। यदि तपाईको कार्यालयमा राम्रो स्वभावको कोही वरिष्ठ हुनुहुन्छ भने। तपाईंले तिनीहरूलाई आफ्नो समस्याहरू बताउनुहुन्छ। यसले तपाईंलाई चीजहरू बुझ्न र तनाव कम गर्ने मौका दिनेछ।

५.आफैलाई रिचार्ज गर्न हास्यास्पद भिडियोहरू हेर्नुहोस्। तपाईं प्रेरणादायक भिडियोहरू हेर्न सक्नुहुन्छ। यसले तपाईंलाई तनाव कम गर्न पनि मद्दत गर्नेछ। यसबाहेक, तपाईं तनाव कम गर्न आफ्नो मनपर्ने संगीत सुन्न सक्नुहुन्छ। यसले मन शान्त हुनेछ।

 

२०८० जेष्ठ २८, आईतवार प्रकाशित 1 Minute 112 Views

ताजा समाचार