२०८१ असार १२ मंगलवार

भारतको छिमेकी पहिलो नीतिमा नेपाल अग्रस्थानमा

झापा । भारतले आफ्नो ‘आजादी का अमृतकाल’ मनाइरहँदा लामो समयदेखिको ऐतिहासिक सम्बन्ध भएको छिमेकी मुलुक र विशेषगरी नेपालसँगको न्यानो सम्बन्धलाई थप पुनर्ताजगी गर्दै बढावा दिन खोजिरहेको छ । यसका केही पहलहरुका रुपमा रेल र यातायात कनेक्टिभीटी र बुद्ध सर्किटजस्ता महत्वपूणर् परियोजनाहरु चलिरहेका छन् भने भारतले नेपालको विकासका लागि साझा पहलहरु पनि अघि बढाएको छ ।
नेपाल र भारतबीचको सम्बन्ध पारस्परिक लाभ र प्राकृतिक पूरकतामा आधारित छ । दुई देशले एकअर्कालाई राम्रो गर्ने प्रयास जारी राखेका छन् । अद्वितीय रूपमा जोडिएको छिमेकी राष्ट्रहरू भारत र नेपाल यस्ता मुलुक दुर्लभ मुलुकहरु हुन्, जसले सिमाना मात्रै साझा गर्दैनन् सभ्यता र संस्कृतिको शताब्दीयौं लामो घनिष्ठ बन्धन पनि रहेको छ ।

यो सम्बन्ध गहिरो जरा गाडिएको छ र शाक्य कुल र गौतम बुद्धको शासनकालदेखि नै यसको ऐतिहासिकता थप पुष्टि हुँदै आएको छ । नेपालमा पशुपतिनाथको दर्शन नगरी भारतको उत्तराखण्डस्थित केदारनाथको दर्शन अपूरो हुने अटल धार्मिक विश्वास छ जुन दुई मुलुकबीचको सांस्कृतिक विरासतको निस्सन्देह अर्को उदाहरण हो । यसबाहेक, पशुपतिको धार्मिक पुजारीमा दक्षिण भारतीय भट्ट नियुक्त गर्ने परम्परा छ, यसले पनि दुई मुलुकको सम्बन्धलाई थप गहिरो बनाएको छ ।

नेपाल र भारतबीचको सम्बन्ध पारस्परिक सम्मान र सहयोगमा आधारित समयको परिक्षामा छ, जसको साझा इतिहास, संस्कृति र भूगोलको बन्धनले उनीहरुको सम्बन्धलाई बलियो बनाएको छ । तर, अर्को छिमेकी मुलुक चीनले भने तिब्बतमाथि आक्रमण गरी कब्जा जमाउँदै आफ्नो छिमेकी नैतिकतालाई उल्लंघन गरेको छ ।

सन् १९५१ मा चीनद्वारा तिब्बतमाथिको कब्जाले भारतका लागि सुरक्षा चिन्ता खडा गरेको थियो । चीनको उक्त कदमले नेपालका विषयमा भारत चिन्तित बनेको थियो । नेपाल भारतका लागि कहिल्यै खतरा थिएन, बरु भारतले खतरा मानेको छ कि चीनले नेपालमा खतरा सिर्जना गर्नसक्ने चिन्ताहरु छन् । चीनको ठुलो भाइचाराको सम्बन्धलाई उल्लंघन गर्दै नेपाललाई धम्की आएको थियो ।

माओत्से तुङले १५ नोभेम्बर १९३९ मा एक भाषणमा तिब्बत चीनका लागि दाहिने हात भएको र लद्दाख, नेपाल, सिक्किम, भुटान र अरुणाचल प्रदेशको उत्तरपूर्वी सीमाना यस हत्केलाको पाँच औंलाहरू भएको बताएका थिए । यस्तो अवस्थामा भारत र नेपालले एक-अर्कालाई सुरक्षित गर्नका लागि एक महत्वपूणर् कदमका रुपमा ३१ जुलाई १९५० मा नेपाल र भारतबीचको शान्ति तथा मैत्री सन्धिमा हस्ताक्षर भएको थियो ।
यसले दुवै देशका लागि अभूतपूर्व विशेषाधिकारको बाटो खोल्यो । नेपाल-भारत विशेष सम्बन्धको अर्को पक्ष भिसा र राहदानीरहित यात्राको व्यवस्था हो । यद्यपि भारत एक मात्र देश होइन, जसले निःशुल्क भिसा व्यवस्था प्रदान गर्दछ, दुई देशबीचको यो व्यवस्थाले नेपालका लागि अवसरको ढोका खोलिदिएको छ । मार्च २०२३ को निणर्य अनुसार नेपाली राहदानी धारकहरूले १४ मुलुकको भिसा निःशुल्क प्राप्त गर्दै यात्रा गर्न सक्ने व्यवस्था गरिएको छ ।

तथापि, एक वैध राहदानी हुनुपर्छ र मापदण्ड अनुसार स्वास्थ्य बीमा गरी गन्तव्य देशको यात्रा अनुमति लिँदै यात्रा गर्न सकिन्छ । अर्कोतर्फ, भारतको यात्रा धेरै सरल र सजिलो छ । खुला सिमानाका कारण यहाँका नागरिकहरु भारत र नेपाल दुवैले एक अर्काको देशमा कुनै बाधा बिना कानुनी रूपमा बसाइँसराइ गर्न सक्छन् र कामहरु गर्न सक्छन् ।

यो खुला सिमाना र भारतमा सहज पहुँच नेपाली आप्रवासी कामदारका लागि वरदान बनेको छ । उच्च पारिश्रमिक, रोजगारीको खोजीमा सीमाको अर्को छेउबाट सजिलै प्रवेश गर्न सक्ने भएकाले, राम्रो सुविधाहरू, सामाजिक सञ्जालहरू र माथिल्लो सामाजिक र क्यारियर गतिशीलताको लागि अवसरहरू प्राप्त भएका छन् । विभिन्न कामका सिलसिलामा भारतमा कम्तीमा ३० लाख नेपाली रहेका अनुमान गरिएको भए पनि नेपालीको यकिन तथ्यांक निर्धारण गर्न गाह्रो छ । घर फर्केर आफ्नो दैनिक आवश्यकता पूरा गर्न भारतका विभिन्न भागमा नेपालीहरु काम गरिरहेका छन् ।

युनेस्कोको तथ्यांक अनुसार सन् २०२२ मा कुल ९५ हजार २६८ नेपाली विद्यार्थी विदेशमा अध्ययनरत छन् । जसमध्ये १३,५७४ (१४.४२%) भारतमा छन् । भारतीय शैक्षिक संस्थाहरूले बीबीएमा सस्तो पाठ्यक्रमहरू प्रस्ताव गरेको छ र नेपालका विद्यार्थीहरूका लागि एमबीए, इन्जिनियरिङ र अन्य धेरै व्यावसायिक पाठ्यक्रमहरूमा आकर्षण बढ्दो छ ।

उनीहरूका लागि भारतमा उच्च शिक्षा हासिल गर्ने मुख्य कारण गुणात्मक शिक्षा हो । यसबाहेक यी संस्थाहरूले क्याम्पस प्लेसमेन्ट पनि प्रस्ताव गर्छन् र आइटी, व्यवस्थापन जस्ता स्ट्रिमहरूमा सफल करियर स्थापना गर्न मद्दत गर्ने नेपाली विद्यार्थीहरूलाई इन्जिनियरिङ, औषधि विज्ञानजस्ता विषयहरु रहेका छन् । त्यसैगरी, आकस्मिक मेडिकल उपचारका लागि पनि भारत जानेहरुको संख्या ठूलो रहेको छ । जसका लागि मेडिकल भिसाको आवश्यकता पर्दैन ।

एक नेपालीलाई सोध्नुहोस्, उसले अझै पनि आफ्नो ऊर्जा बचाउँछ र समयको रूपमा भारतीय अस्पतालहरू पहुँच गर्न मात्र यातायात आवश्यक छ र वाणिज्य दूतावास वा दौडिरहेको छैन । मेडिकल भिसाका लागि दूतावास धाइरहनु पर्दैन । यस सहुलियतको सार्थकता राम्ररी बुझ्न सकिन्छ । तर, फेब्रुअरी २०२२ को कोभिड-१९ को बहानामा महामारी लगभग सकिएको बेला पनि चीनले भने चिकित्सा अध्ययन गरिरहेका सयौं नेपाली विद्यार्थीलाई प्रवेश निषेध गरेको थियो । जसका कारण उपकरण र प्रयोगशाला बिना भर्चुअल व्यावहारिक कक्षा लिन नेपाली विद्यार्थीहरु बाध्य भएका थिए ।

फिल्ड मार्शल मानेकशाले गोर्खा सिपाहीको साहसको प्रशंसा गर्दै भारतमा अन्य धेरै बहादुर रेजिमेन्टहरूको उपस्थितिमा कुलको लागि गोरखाहरुको भरोसमा निकै ठूलो हुने बताएका थिए । विशेष गरी दुई देशबीचको ‘जनरल’ को मानार्थ उपाधिको पारस्परिकता आफैँमा अद्वितीय छ, जब भारतको अर्को छिमेकीसँग दशकौंदेखिको दुश्मनी छ ।

यो अचम्मको पारस्परिक श्रद्धा एकअर्काको अस्तित्वले धेरैलाई ईष्र्या गरिरहेको छ । नेपालबाट दुई तिहाई भर्ती हुने प्रख्यात सात गोर्खा रेजिमेन्टमा हाल नेपालका करिब ३० हजार सैनिक रहेका छन् । अझ अचम्मको तथ्य यो हो कि करिब १.४ लाख नेपालमा भारतीय सेना निवृत्तिभरण पाउने समुदाय रहेको छ । यो संस्थागत घटना पनि स्थिर छ, जब भारतले अझै पनि आफ्नै बेरोजगारी समस्यालाई सम्बोधन गर्न कडा मेहनत गरिरहेको छ ।

भारत र नेपाल बीच केही विश्वासघाती रूपमा प्रचारित भिन्नताहरूको बावजुद, केहि निर्विवाद बिन्दुहरू रहेका छन्, तिनीहरूलाई पूणर् रूपमा जडान गर्दै नेपाल र भारतबीचको द्विपक्षीय सम्बन्ध अझै सुमधुर बनाउने प्रयासहरु भइरहेका छन् । आगामी वर्षहरूमा दुई मुलुकको सम्बन्ध थप सुमधुर हुँदै जाने विश्वास गरिएको छ ।

२०८० जेष्ठ २६, शुक्रबार प्रकाशित 1 Minute 453 Views

ताजा समाचार