२०८१ असार ४ सोमबार

चीनले नेपालमा गलत कूटनीतिक बाटो बनाउँदै

झापा । नेपालका लागि चिनियाँ राजदूत छन सङले पटक–पटक कूटनीतिक गल्ती गरेको भए पनि उनलाई स्पष्टीकरण सोध्ने बारेमा भने नेपाल सरकारले कुनै चासो देखाएको छैन । काठमाडौंको एभरेष्ट होटलमा गत भदौ मध्यमा भएको छलफललाई सम्बोधन गर्ने क्रममा चिनियाँ राजदूतले नेपालको आन्तरिक मामिलाका साथै भारत–नेपाल सम्बन्धका बारेमा केही गैर कूटनीतिक टिप्पणी गरेका थिए ।
राजदूत सङको स्वर र भाषा सामान्य कूटनीतिक मर्यादा अनुरूप नभएका कारण यो घटना बाहिर आएको हो । उनका टिप्पणीहरू रचनात्मक आलोचना भन्दा पर गएर उत्तेजकको रूपमा आए । राजदूतले नेपालले आफ्नो परराष्ट्र नीति कसरी सञ्चालन गर्ने र अर्थतन्त्रलाई कसरी व्यवस्थित गर्ने भन्ने विषयमा नेपाललाई अध्ययन गर्न खोजेका थिए । उनको अभिव्यक्तिले कूटनीतिक सर्कलमा हलचल मात्र ल्याएन, नेपाल र बृहत् दक्षिण एसियाली क्षेत्रप्रति चीनको दृष्टिकोण माथि पनि प्रश्न उठाएको छ ।
नेपालका लागि चिनियाँ राजदूतको भनाइ अस्वभाविक मात्र नभएर स्वस्थ कूटनीतिक सम्बन्धका लागि पनि हानिकारक थियो । उनले नेपालको उत्पादन क्षेत्र जीडीपीको १४ प्रतिशतबाट १० प्रतिशत भन्दा कममा झरेको दाबी गर्दै कडा आलोचना गर्न पछि हटेनन् । उनले ‘उपयुक्त औद्योगिक क्षेत्र नहुँदा नेपालबाट चीनमा आयात गर्न लायक केही छैन’ भन्दै चीनले निर्माणको प्रस्ताव अस्वीकार गर्नु नेपालको दुर्भाग्य भएको बताए ।
यी टिप्पणीहरूले संरक्षक व्यवहारको स्पष्ट दृष्टान्तको रूपमा सेवा गरे जुन चिनियाँ कूटनीतिज्ञहरूले उनीहरूको दृढ ‘ब्वाँसो योद्धा’ कूटनीति अभ्यास गर्ने पहिचान बनेको छ । तर, यो सकारात्मक र रचनात्मक सम्बन्धलाई बढवा दिनको लागि अनुकूल थिएन ।
यो घटनाले नेपालमा आलोचना र कूटनीतिक कदम चाल्न आह्वान गरेको छ । यसले सन् २०१७ देखि नेपालको आन्तरिक मामिलामा चीनको बढ्दो हस्तक्षेप र राष्ट्रमाथि रणनीतिक नियन्त्रण हासिल गर्ने प्रयासलाई जोड दिन्छ ।
चिनियाँ राजदूतको भनाइको नेपालमा चौतर्फी आलोचना भएको छ । यसलाई कूटनीतिक र हतारोमात्र नभएर नेपालको आन्तरिक मामिलामा हस्तक्षेप गर्ने प्रयास पनि मानिएको छ । नेपाल सरकारले राजदूतलाई कूटनीतिक नोट पठाएकोमा विरोध र विरोधको नारा नेपालको राजनीतिक तथा रणनीतिक समुदायमा उठेको छ ।
सन् २०१७ देखि नेपालको आन्तरिक मामिलामा चीनको हस्तक्षेप प्रत्यक्ष रूपमा बढ्दै गएको छ । सन् २०१९ मा दुई देशहरूले आफ्नो सम्बन्धलाई ‘रणनीतिक साझेदारी’ मा चीनबाट पर्याप्त आर्थिक प्याकेजहरूसहित उचालेको थियो ।
यस कदमलाई नेपालको रणनीतिक सर्कलहरूले चीनबाट ‘रणनीतिक परोपकारी’ को रूपमा व्याख्या गरेका छन् । राष्ट्रपति सी चिनपिङको नेतृत्वमा चीनले नेपाललाई दक्षिण एसियाको प्रवेशद्वार र निर्णायकको रूपमा हेर्दै रणनीतिक नियन्त्रणमा आफ्नो नीति अभिमुखीकरण परिवर्तन गरेको छ । भारतको बढ्दो आर्थिक र सैन्य शक्तिले चीनको ‘रणनीतिक चिन्ता’ बढाएको छ ।
राजदूत छन सङको हालैका टिप्पणीहरू भ्रामक र अनावश्यक रूपमा प्रकृतिमा घुसपैठ गर्ने पहिलो होइनन् । उदाहरणका लागि सङको पछिल्लो ट्विटर पोस्टलाई लिनुहोस्, जहाँ उनले नेपालमा वी च्याट क्रस–बोर्डर भुक्तानी सेवाको उद्घाटनलाई ‘बीआरआई पहल अन्तर्गत पाँच कनेक्टिभिटीहरू’ मध्ये एकको रूपमा भने ।
यी घटनाक्रमलाई एउटा ठूलो खेलको सन्दर्भमा बुझ्नुपर्छ, जसमा चीनले एसिया, युरोप र अफ्रिकालाई जोड्ने एउटा ठूलो विश्वव्यापी पूर्वाधार परियोजना बेल्ट एण्ड रोड इनिसिएटिभ (बीआरआई) मार्फत नेपालमा प्रवेश गर्न खोजिरहेको छ ।
सन् २०१७ मा चीनले नेपालसँग बीआरआई अन्तर्गत ३५ वटा आयोजना कार्यान्वयन गर्ने फ्रेमवर्क सम्झौता गरेको थियो । तर, पछि आयोजनाको संख्या घटेर नौ मात्रै बन्यो र यसमा चीनले दाबी गरेको पोखरा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल समावेश भएन ।
नेपालका प्रमुख बीआरआई परियोजनाहरू ट्रान्स हिमालयन मल्टी–डाइमेन्सनल कनेक्टिभिटी नेटवर्क (टीएचएमसीएन) हुन् । जसमा चीनको तिब्बत स्वायत्त क्षेत्रलाई नेपालको राजधानी काठमाडौँसँग जोड्ने क्रस–बोर्डर रेलवे र चीन–नेपाल एफ र झापाको फ्रेन्डसीप इन्डस्ट्रियल पार्क । यद्यपि यी आयोजनाहरूले कडा स्थानीय विरोधलगायत थुप्रै चुनौतीहरूको सामना गरिरहेका छन् ।

२०८० मंसिर १४, बिहीबार प्रकाशित 0 Minutes 134 Views

ताजा समाचार