२०८१ असार १ शुक्रबार

भूकम्पमा मर्नेको सख्या २१००० नाघ्यो

 

टर्की र सिरियामा सोमबारको भूकम्पमा परी ज्यान गुमाउनेको सख्या २१,००० भन्दा बढी पुगेको छ – यद्यपि संयुक्त राष्ट्रले चेतावनी दिएको छ कि प्रकोपको पूर्ण सीमा अझै स्पष्ट छैन। उद्धारकर्ताहरूले अझै पनि बाँचेकाहरूको खोजी गरिरहेका छन्, तर पहिलो भूकम्प गएको चार दिनभन्दा बढी समय भएकाले जिवीत भेटिनेहरुको संभावना कम हुदै गएको छ ।

दशौं हजार मानिसहरूले आफ्नो घरबारगुमाएपछि अस्थायी आश्रयहरूमा चिसोमा चौथो रात बिताएका छन्। टर्कीका राष्ट्रपतिले भूकम्पलाई ‘शताब्दीकै प्रकोप’ भनेका छन् । अन्तर्राष्ट्रियस्तर बाट प्राप्त राहतका कार्यहरु जारी गरेको छ । बिहीबार विश्व बैंकले टर्कीलाई आधारभूत पूर्वाधारको पुनर्निर्माण र भूकम्पबाट प्रभावितहरूलाई सहयोग गर्न तत्काल वित्त सहित ४१.७८ बिलियन सहयोग गर्ने वाचा गरेको छ।
अर्को सहयोग अमेरिकाबाट पुगेको छ , जसले दुबै देशलाई ८५ मिलियनको प्याकेज दिने वाचा गरेको छ । यसैबीच, जमिनमा एक लाख वा सोभन्दा बढी उद्धारकर्मीको प्रयासमा सवारी साधनको अभाव र भत्किएका सडकलगायतका सामग्रीको अवरोधका कारण अवरोध भइरहेको छ।

संयुक्त राष्ट्रका प्रमुख एन्टोनियो गुटेरेसले चेतावनी दिए कि विपत्तिको पूर्ण हद अझै पनि “हाम्रो आँखा अगाडि देखा परिरहेको छ“, विशेष गरी सिरियामा जहाँ लामो समयदेखि चलिरहेको गृहयुद्धले देशलाई ध्वस्त पारेको छ। बिहीबार, पहिलो संयुक्त राष्ट्र मानवीय सहायताले इदलिबको बाब अल–हवा क्रसिङ हुँदै उत्तर–पश्चिम सिरियामा सीमा पार गर्यो। सिरियाली सरकारी सेनाद्वारा नियन्त्रित क्षेत्रहरूमा यात्रा नगरी संयुक्त राष्ट्र संघको सहायता यस क्षेत्रमा पुग्ने एक मात्र बाटो क्रसिङ हो।

२०७९ माघ २७, शुक्रबार प्रकाशित 1 Minute 244 Views

ताजा समाचार