२०८१ श्रावण ४ शुक्रबार

डिम्याट खाता नहुने र नवीकरण नगर्नेहरूको बोनस सेयर कहाँ जान्छ ?

काठमाडौं । धितोपत्र दोस्रो बजारमा सेयर कारोबार गर्नेहरूको संख्या बढ्दो छ । नेपाल स्टक एक्सचेन्ज (नेप्से)का अनुसार, अनलाइन युजरनेम लिएर धितोपत्र कारोबार गर्नेको संख्या गत वैशाख मसान्तसम्म २२ लाख १६ हजार २४७ पुगेको छ ।

उक्त अवधिसम्म मेरो सेयर खाताको संख्या ५३ लाख २२ हजार ९६९ पुगेको छ । त्यस्तै हितग्राही (डिम्याट) खाताको संख्या ६२ लाख ७२ हजार ३५१ पुगेको छ ।

तर, प्राथमिक र दोस्रो बजारमा सेयर खरिद गरेर दैनिक कारोबार गर्नेहरूको संख्या पनि अत्यधिक छ । कतिपयले धितोपत्रमा पैसा हालेका भएपनि त्यो धितोपत्र जम्मा हुने डिम्याट खाता खोलेका हुँदैनन् । यसका साथै डिम्याट खाता भएकाहरूले पनि समयमा नवीकरण गर्न भुलेका हुन्छन् । यसरी खाता नखोल्दा र नवीकरण नगर्दा उनीहरूलाई कम्पनीले दिने बोनस र हकप्रद सेयर त्यत्तिकै खेर गएका हुन्छन् ।

हकप्रदको हकमा आफ्नो हक लाग्ने भए पनि समयमै जानकारी नपाउँदा र प्राविधिक कारणले यस्तो सेयर खरिद गर्न पाउँदैनन् ।

तर, बोनस सेयर भने उनीहरूकै नाममा रहन्छ । प्राविधिक कारणले गर्दा आफ्नो नाममा सेयर छ भनी कतिपयलाई थाहा नै हुँदैन । यसरी सेयरधनीलाई थाहा नहुँदा पनि कम्पनीले सेयर रजिष्ट्रार्डलाई यस्ता लगानीकर्ताको सेयर सुरक्षित राखिदिन भनेको हुन्छ ।

२०८१ असार २१, शुक्रबार प्रकाशित 0 Minutes 222 Views

ताजा समाचार