२०८१ बैशाख ३ सोमबार

प्रश्नहरुले घेरिएको रास्वपा

झापा । पुराना राजनीतिक दल र नेताहरुको आलोचना गर्दै नयाँ शक्तिका रुपमा उदाएको राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टी (रास्वपा) छोटो समयमै चौथो ठूलो दल बनेको छ । तर, एमाले–माओवादी गठबन्धनसँग रास्वपा पार्टीले आफ्नो संगठनको आधार बढाउनुपर्ने बेलामा सत्ता र यससँग सम्बन्धित सुविधाको उपभोग गर्न हात मिलाएको छ ।

रास्वपाले वामपन्थी दलहरूको जालमा फँसेर आफ्नो लोकतान्त्रिक विश्वसनीयतालाई कमजोर पारेको देखिन्छ । रवि लामिछानेलाई गृहमन्त्रीमा राखेर पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले आफू र आफ्ना सहकर्मी÷नजिरका साथीहरूका गल्ती, भ्रष्टाचार र असहाय नेपाली नागरिकमाथि हुने हिंसालाई माफी दिन संक्रमणकालीन न्याय विधेयक ल्याउन खोजिरहेका छन् । यस विषयमा रास्वपा नेतृत्व सचेत देखिँदैन । रास्वपाले अस्थायी सत्ता प्राप्त गर्न जनताको विश्वास गुमाउनेछ र पार्टीको लोकतान्त्रिक चरित्र पनि खस्किनेछ ।

नेकपा (माओवादी केन्द्र) र नेकपा एमालेबीचको गठबन्धन परिवर्तनमा चीनको हात रहेको सबैलाई थाहा छ । चीन नेपाललाई आफ्नो नियन्त्रणमा राख्न चाहन्छ र यसै कारणले नेपालमा कम्युनिस्ट सरकार बनाउन चाहन्छ । तसर्थ, रास्वपा जस्तो देशभक्त पार्टीले अर्को देशको निर्देशन पालना गर्ने सरकार छोड्नु हितकर हुनेछ ।

राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीले मंसिर २३ गते पार्टीको केन्द्रीय समिति र संसदीय दलको संयुक्त बैठकमा सामाजिक न्यायसहित उदार अर्थतन्त्रमार्फत सबै नेपालीको समतामूलक प्रगतिका लागि प्रतिबद्ध बहुलवादी लोकतन्त्र अवलम्बन गर्ने निर्णय गरेको थियो । काम गर्ने वाचा पनि गरेको थियो ।

लोकतान्त्रिक गणतन्त्रात्मक शासन प्रणाली अन्तर्गतको समतामूलक र समावेशी समाजतर्फ, जसले सार्वजनिक, निजी र सामुदायिक तहबाट स्रोत परिचालन गरी व्यक्तिगत स्वतन्त्रता र मौलिक हकको सुनिश्चितताका साथै कल्याणकारी राज्यको स्थापना गर्दछ ।

यद्यपि, मार्चको शुरुमा रास्वपाले प्रचण्डको नेतृत्वमा रहेका सबै माओवादी गुटहरूको अति वाम गठबन्धनसँग गठबन्धन ग¥यो, जसले रास्वपा अर्थात् सबै मार्गदर्शक सिद्धान्तहरूलाई अस्वीकार गर्दछ । मिश्रित अर्थतन्त्र (उदार पुँजीवाद) राजनीतिक बहुलवाद (लोकतान्त्रिक गणतन्त्रात्मक शासन प्रणाली) र प्रगतिवाद ( क्रान्तिकारी विरोधी) केवल सत्ताको लालसाका लागि मात्रै हो ।

रास्वपाका अध्यक्ष रवि लामिछानेले आफ्नो पार्टीका सदस्यहरू र आफ्ना मूल मतदाताहरूलाई स्पष्ट पार्न आवश्यक छ कि उहाँ राजनीतिक ‘स्पेक्ट्रम’को केन्द्र बायाँ, केन्द्र वा केन्द्र दायाँको साथमा हुनुहुन्छ । अति वामपन्थीसँग शक्ति बाँडफाँडले पक्कै पनि रास्वपाको राजनीतिक सम्भावनालाई हानि पु¥याउनेछ, किनकी यसका युवा शिक्षित मतदाताहरू, जो प्रगतिशील उदारवादी लोकतान्त्रिक हुन्, तिनीहरू सुदूर वामपन्थी राजनीतिप्रति वितृष्णा भएकाले कांग्रेस जस्ता केन्द्रवादी पार्टीहरूतर्फ धकेल्नेछन् । जुन एउटा ‘राजनीतिक खेल’ हो भनेर रास्वपाले चाँडै बुझ्छ र सत्ता गठबन्धनबाट बाहिर निस्क्यो भने नेपालमा बलियो राजनीतिक शक्तिको रूपमा उभिने सम्भावना त्यति नै राम्रो हुन्छ ।

 

२०८० चैत्र १०, शनिबार प्रकाशित 1 Minute 499 Views

ताजा समाचार