२०८० फाल्गुन १४ सोमबार

इन्डियन आइडलमा धुम मच्चाइरहेकी मेनुका पौडेल यसकारण मिडियादेखि डराउँछिन्

इन्डियन आइडलमा यतिबेला धुम मच्चाइरहेकी नेपाली चेली मेनुका पौडेलको घरको रिपोर्टिङ गर्न केही दिनअघि झापाका पत्रकारहरुको एक टोली हल्दिवारी पुग्यो । हल्दिवारी वडा नं ४ बडावारीमा वडा कार्यालयकै पछाडिपट्टि रहेको मेनुकाको घरमा पत्रकारहरु पुग्दा उनीहरुलाई घरको तस्वीर खिच्न दिइएन । त्योसंगै पत्रकारहरुसंग कोही पनि बोल्नसमेत मानेनन् । परिवारका सदस्य तथा छरछिमेकहरु बोल्न नमिल्ने भन्दै पछि हटे ।

यसरी स्थानीय क्षेत्रकै कलाकार मेनुकाको बारेमा स्थलगत रिपोर्टिङ गर्न जाँदा खाली हात फर्केका पत्रकारहरुलाई नमज्जा त लाग्यो होला तर, रिपोर्टिङ गर्न नदिनुको कारण अर्कै छ । चर्चित इन्डियन शोमा नेपालकी मेनुकाले प्रतिष्पर्धा गरेको यो दोस्रो पटक हो । यसअघि उनले सारेगमपमा भाग लिएकी थिइन् । तर, उनी नेपाल आइडलजस्तै सारेगमपमा पनि टप ११ भन्दा अगाडि बढ्न सकिनन् । अहिलेको इन्डियन आइडलको जस्तै दमदार प्रस्तुती दिएपनि सारेगमपमा उनको सांगीतिक यात्रा टप ११ मै ब्रेक लाग्यो ।

एउटा कारण थियो –मिडियाको गलत प्रचारवाजी । भारतको त्यो चर्चित रियालिटी शो सारेगमपमा मेनुका सन् २०१८ मा सहभागी भएकी थिइन् । उनको गायन क्षमता उत्कृष्ट भएकै कारण उनले त्यस प्रतियोगितामा आफ्नो क्षमताले नै नेपाली गुडिया उपनाम पाइन् । तर, उनी क्षमताअनुसार अगाडि बढ्न सकिनन् । त्यस प्रतियोगितामा नेपालीहरुले अनावश्यक राष्ट्रवाद जोडेका कारण उनलाई अगाडि बढ्न समस्या भयो ।

‘भारतविरोधी नेपाली राष्ट्रवाद भएका नकारात्मक भिडियो प्रसारण हुँदा मेनुकाको चरित्रमा प्रश्न उठ्यो । निर्माण पक्षले यस्ता कुरालाई ध्यानमा राखेर अगाडि बढाउने कि नबढाउने निर्णय गर्दोरहेछ । यसले गर्दा क्षमता अनुसार अगाडि बढ्न नपाउने नेपालीकै लागि दुःखको कुरा भयो ’मेनुकालाई अध्यापन गराउने दुर्गा माध्यमिक विद्यालय गरामनीका शिक्षक खिलप्रसाद शिवाकोटी त्यसबेलाको घटना संझे । त्यसबेला केही संचारमाध्यमले भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीसंग बदला लिन मेनुकाले सारेगमप प्रतियोगितामा भाग लिएको भनेर गलत प्रचारसमेत गरेका थिए ।

त्यही भएर आफू र आफ्नो परिवारले मिडियासंग बोल्न सजगता अपनाएको मेनुकाले बताइन् । ‘राम्रा कुरासंगै नराम्रो कुराहरु मिडियाले भनिदिँदा फेरि अप्ठ्यारो पर्न सक्छ ’ टेलिफोन सम्पर्कमा उनले भनिन् ,‘ भारतमा त मिडियाले नराम्रो भिडियो हाले सिधै ब्लक गराइन्छ ।’ उनले इन्डियन आइडलमा कडा प्रतिष्पर्धा चलिरहेकाले सकारात्मक भएर सहयोग गर्न सबैलाई आव्हान गरेकी छन् । भारत विश्वको सबैभन्दा धेरै जनसंख्या भएको देश हो । १ अर्ब ४२ करोड ८६ लाख जनसंख्या भएको भारतमा प्रतिभासंगै भोटिङको आधारमा प्रतियोगिताको शिखरमा पुग्नु जोसुकै नेपाली कलाकारका लागि चुनौतीको विषय हो । त्यसो त, अर्की लता मंगेश्कर भनेर प्रशंसा पाइरहेकी विलक्षण प्रतिभाकी धनी मेनुकालाई भारतीय नागरिकहरुले अगाध माया दिइरहेका छन् । त्यही माया पाएर उनी उपाधि नजिक पुग्न लागेकी छन् ।

‘कलामा कुनै सीमा, देश, धर्म, जात, लिङ्ग हुँदैन’ भन्ने भनाइ मेनुकाले आत्मसात् गरेको उनलाई सानैदेखि चिनेका र बुझेका कृष्णसागर अंग्रेजी विद्यालय जलथलका संस्थापक योगेश कार्कीले बताए । कार्कीका अनुसार भारतको प्रतिष्ठित गायन रियालिटी शो इन्डियन आइडलमा मेनुकाले आफ्नो कलाले भारतीय दर्शक र कलाकारको मन जितेकी छन् । ‘नेपाली चेलीका लागि आफ्नो कला विश्वव्यापीकरण गर्ने मौका हो, यसलाई गुमाउन दिनु हुँदैन ’उनले भने ।

२०८० पुष ३, मंगलवार प्रकाशित 0 Minutes 138 Views

ताजा समाचार