२०८१ असार २९ शनिबार

एसिया कपमा नेपाल र भारत खेल्दै, रोहित भर्सेस रोहितको भिडन्त

१८ भदौ, काठमाडौं । आफ्नो २७ वर्षे अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट इतिहासमा नेपाली सिनियर टोलीले पहिलो पटक भारतसँग क्रिकेट खेल्दैछ । त्यो अवसर एसिया कपमा जुरेको छ ।

श्रीलंका र पाकिस्तानमा संयुक्त रुपमा जारी १६औं संस्करणको एसिया कपमा नेपालले आज विश्व क्रिकेटको हस्ती भारतसँग खेल्न लागेको हो । खेल श्रीलंकाको क्यान्डीस्थित पाल्लेकेले इन्टरनेशनल स्टेडियममा दिउँसो सवा तीन बजे हुनेछ । यस खेल जित्ने टिम सुपर फोरमा पुग्ने भएकाले दुवैका लागि महत्वपूर्ण छ ।

टेष्ट र टी-२० फर्म्याटको नम्बर वान टिम भारतसँगको खेल नेपालको लागि बहुप्रतिक्षित बनेको छ । छिमेकी भएर पनि नेपालले भारतसँग खेल्न लामो प्रतिक्षा नै गर्नुपर्‍यो । पहिलो पटक एसिया कप खेलिरहेको नेपालले एकै संस्करणमा भारत र पाकिस्तान जस्ता टिमसँग खेल्न पाउनु नेपाली क्रिकेटकै लागि ठूलो अवसर समेत हो । सधैँ टिभीमा हेर्दै आएको रोहित शर्मा, विराट कोहली जस्ता लेजेण्डसँग अब नेपालले मैदानमै खेल्दैछ ।

एसीसी प्रिमियर कपको उपाधि जितेर एसिया कपमा छनोट भएको नेपाल भारत र पाकिस्तान रहेको समूह ‘ए’ मा परेको थियो । बुधबार मुल्तानमा भएको पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग २३८ रनको फराकिलो अन्तरले पराजित भएको थियो ।

भारतसँग नेपालले खेलेको प्रत्यक्ष हेर्नका लागि धेरै नेपाली समर्थक उत्साहित छन् । हजारौँ समर्थक तथा दर्शक नेपाल र भारतबीचको खेल हेर्न श्रीलंका नै पुगेका छन् ।

कप्तान र प्रशिक्षकको संयोग

संयोगबस भारत र नेपाल दुवै टिमका कप्तान रोहित छन् । नेपाली कप्तान रोहित पौडेलका आइडल पनि हुन् भारतीय कप्तान रोहित शर्मा । नेपालका कप्तान रोहितले आइडल खेलाडीको विरुद्ध खेल्न उत्साहित रहेको एसिया कप जानुअघि नै बताएका थिए ।

खेलअघि टस गर्दादेखि नै यो खेल रोहित भर्सेस रोहित हुनेछ । टस पनि रोहितले जित्नेछ भने खेल पनि रोहितकै टिमले जित्नेछ । तर कुन रोहितले जित्नेछ भन्ने थाहा पाउन टस र खेल नै कुर्नुपर्नेछ ।

नेपालका मुख्य प्रशिक्षक मोन्टी देसाई
नेपालले भारतसँग खेल्नु पाउनु नै ठूलो कुरा रहेकाले नेपाली टिमले सकेसम्म यसलाई इन्जोए गर्ने मुख्य प्रशिक्षक मोन्टी देसाईले बताएका थिए ।

यस्तै खेलबाट दुई भारतीय प्रशिक्षक राहुल द्रविड र मोन्टी पनि आमने-सामने हुँदैछन् । कुनै समय आईपीएल टोली राजस्थान रोयल्समा यी दुईले सँगै काम गरेका थिए । तर सोमबार द्रविड भारतकै प्रशिक्षकमा हुँदा मोन्टी भने नेपाली टिममा हुनेछन् ।

यसअघि मोन्टी नेपालको ब्याटिङ कन्सलटेन्ट हुँदा नै नेपाली यू-१९ टिमले भारतको यू-१९ टिममाथि ऐतिहासिक जित निकालेको थियो । त्यतिबेला भारतको यू-१९ को प्रशिक्षक द्रविड नै थिए । नेपाल यू-१९ को प्रशिक्षक भने विनोद दास थिए । अहिले विनोद दास क्यानको क्रिकेट डिरेक्टरको भूमिका छन् र उनी एसिया कपमा नेपाली टिमसँगै छन् ।

मोन्टीले एसिया कप खेल्न जानुअघि आफूले दुवै देशको राष्ट्रिय गान गाउने बताएका थिए ।

अवसर सदुपयोग गर्ने नेपालको योजना

नेपाल भारतविरुद्ध पहिलो पटक खेल्न पाएको अवसर सदुपयोग गर्ने योजनामा छ । भारतविरुद्ध हार वा खेल रद्ध भएमा नेपाल समूह चरणबाट बाहिरिँदै घर फर्कने छ । यदि नेपालले अप्रत्यासित नतिजा निकालेमा भने भारत समूह चरणबाट बाहिरिनेछ ।

आजको खेलमा जसप्रति बुमराहले नेपालविरुद्ध खेल्ने छैनन् । उनी व्यक्तिगत कारणले मुम्बई फर्किएको भारतीय सञ्चारमाध्यमले जनाएका छन् । सुफर फोर चरणमा भने उनी श्रीलंका जाने बताइएको छ ।

पहिलो खेलमा पाकिस्तानसँग मुलतानमा फराकिलो हार बेहोरेपछि अनुभवी टोलीविरुद्ध कसरी खेल्ने भन्ने पाठ नेपालले सिकेको छ ।

वर्षाको सम्भावना

नेपाल र भारतबीचको खेलमा वर्षा हुने सम्भावना पनि छ । पाल्लेकेले मैदानमा यसअघि गत शनिबार भारत र पाकिस्तानबीचको खेल वर्षाले बारम्बार प्रभावित हुँदा दुवैले अंक बाँडेका थिए । भारतले पहिलो इनिङ्समा ब्याटिङ गरे पनि दोस्रो इनिङ्स वर्षाकै कारण हुन सकेन ।

श्रीलंकाको पाल्लेकेले अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट मैदान
त्यही मैदानमा नेपाल र भारतको खेल हुन लागेको हो । तर वर्षाले खेल प्रभावित हुने सम्भावना छ । सोमबार ८० प्रतिशत वर्षा हुने प्रक्षेपण मौसमविदले गरेका छन् ।

यदि खेल वर्षाले रद्ध भए दुवैले अंक बाँड्ने छन् र समूह ‘ए’ बाट भारत सुपर फोरमा पुग्नेछ । पाकिस्तान यसअघि नै सुपर फोरमा पुगिसकेको छ ।

२०८० भाद्र १८, सोमबार प्रकाशित 1 Minute 78 Views

ताजा समाचार