२०८१ असार २९ शनिबार

फेसबुकमा विज्ञापन दिएर रोजगारीको नाममा भारत पुर्‍याएर ठगी गर्ने ४ पक्राउ

नेपालीहरूलाई आकर्षण रोजगारीको नाममा ठगी गरी भारत लैजाने चार जनालाई प्रहरीले पक्राउ गरेको छ ।  पक्राउ पर्नेहरूमा कैलाली लम्कीका कृष्ण देवकोटा, सङ्खुवासभाका मनिष कार्की, झापा कचनकवलका तीर्थ सिग्देल र सोही ठाउँका रोशन तामाङ रहेको जिल्ला प्रहरी कार्यालय झापाले जनाएको छ ।

प्रहरीले चारै जनालाई बिहीबार बेलुका भद्रपुर विमानस्थल नजिकैबाट पक्राउ गरेको हो । भारतको पश्चिम बंगालस्थित सिलिगुडीमा रहेको ओलाइभ मेनुफेक्चरिङ मार्केटिङ प्रालिमा आकर्षक सेवा सुविधासहित रोजगार पाइने भन्दै उनीहरूले सामाजिक सञ्जालमार्फत विज्ञापन गरी नेपाली युवायुवतीलाई भारत पुर्याउँदै आएका थिए ।

उनीहरूको प्रलोभनमा परी एक महिनाअघि भारतको सिलिगुडी पुगेर त्यहाँबाट भागेर आएका बिर्तामोड ३ की ज्योति राजवंशी र मोरङ बेलबारीका नवीन राजवंशीले आफूहरू ठगीमा परेको भन्दै प्रहरीमा उजुरी दिएको इलाका प्रहरी कार्यालय बिर्तामोडका डीएसपी सुरज कार्कीले जानकारी दिए । उजुरी दिने ज्योति र नवीन नाताले श्रीमानश्रीमती हुन् ।

राजवंशी दम्पतीको सहयोगमा भद्रपुर नाकाबाट भारत लैजान लागेका बर्दियाकी लक्ष्मी चौधरी थारु, मकवानपुर हेटौडा ५ की सीता दराई र पर्सा गढी गाउँपालिकाका अजित तामाङलाई उद्धार गर्न सफल भएको डीएसपी कार्कीले बताए ।

ओलाइभ मेनुफेक्चरिङ मार्केटिङ प्रालिका सञ्चालकहरूले सीता दराईबाट २५ हजार, अजित तामाङबाट २६ हजार, ज्योति राजवंशीबाट २० हजार, नवीन राजवंशीबाट २० हजार, लक्ष्मी चौधरी थारुबाट २५ हजार रुपैयाँ लिएको पीडितहरूले बताएका छन् । आफूहरूलाई महिनाको २५ देखि ३० हजार भारु कमाई हुने प्रलोभन देखाएर लिएर गएको र तालिम शुल्क भन्दै सबैबाट रकम ठगी गरेको पीडित सीता दराईले बताइन् ।
गार्मेन्ट फ्याक्ट्रीको लुगा अनलाइन बिक्री गर्नुपर्छ भनेर आफूहरूलाई लिएर गएको दराईले बताइन् । ‘तालिम भनेर आफूहरूलाई दिसापिसाब गर्न जान नदिने, मोबाइल खोस्ने काम भयो,’ उनले भनिन् ‘राम्रै कमाइ हुन्छ भनेर गइयो पछि बुझ्दै जाँदा आफूहरू ठगिएको थाहा भयो ।’ उनी गत साता मात्र भारत गएकी थिइन् । त्यस्तै अर्को पीडित ज्योति राजवंशीले आफ्नो पैसा ठगेको र काम गरेको पैसा पनि नदिएको गुनासो पोखिन् ।

‘फेसबुकमा आकर्षण विज्ञापन हेरेर गएको बताउँदै उनले भनिन्, ‘अरूजस्तै हामी श्रीमानश्रीमती पनि ठगीमा परेऔँ ।’

पक्राउ पर्नेहरू नेपालका एजेन्ट भएको र उनीहरूको मुख्य नाइके भारतीय नागरिक राहुल शाह भएको बताइएको छ । नेपालबाट जानेहरूलाई बन्धकजस्तै राखेर बिहान ११ देखि बेलुका ५ बजेसम्म तालिम दिने, पुरानोसँग नयाँहरूलाई बोल्न नदिने, मोबाइल खोस्नेजस्ता व्यवहार गरिएको पीडितहरूले भनाई छ । त्यस कम्पनीमा अन्य धेरै नेपालीहरू रहेका छन् । सिलिगुडीको तपन मार्केटमा ५ वटा होस्टेलमा नेपालीहरूलाई राखिएको बताइएको छ । भारतीय प्रहरीको सहयोगमा ठगिएका र फसेका अन्य नेपालीहरूलाई पनि उद्धार गर्ने प्रयास भइरहेको डीएसपी कार्कीले बताए । ‘घटनामा संलग्न अन्य व्यक्तिहरूको पनि खोजी कार्य जारी छ,’ उनले भने, ‘पक्राउ परेकाहरूलाई ठगी सम्बन्धी कसुर मुद्दामा कारबाही अघि बढाउँछौँ ।’

२०७९ फाल्गुन २६, शुक्रबार प्रकाशित 0 Minutes 235 Views

ताजा समाचार