२०८१ श्रावण ४ शुक्रबार

चीनमा ८ करोड वर्ष पुरानो डायनोसरको अण्डा फेला

८ पुस, बेइजिङ । मध्य चीनको हुबेई प्रान्तमा तीनवटा क्रिस्टलाइज्ड डायनासोरको अण्डाको जीवाश्मा फेला परेको छ ।

जसले डायनासोरको अण्डा दिने प्रक्रिया र प्यालियो वातावरणको अध्ययनका लागि थप बलियो प्रमाण दिने जनाइएको छ ।

यी क्रिस्टलाइज्ड डायनासोर अण्डा जीवाश्महरू डायनासोरको अण्डा जीवाश्म आउटक्रपको पुनर्स्थापना र व्यवस्थापनको प्रक्रियाको क्रममा शियान शहरको किङलोङ माउन्टेनमा यनासोर अण्डा जीवाश्महरू भएको गुँडमा फेला परेको हो ।

‘तीनवटा अण्डाको जीवाश्महरू सबै अण्डाको छाल र आन्तरिक क्रिस्टलीय खनिज अक्षुण्ण रूपमा सुरक्षित छन्,’ हुबेई इन्स्टिच्युट अफ जियोसाइन्सका विद्वान झाओ बीले भने, ‘तीनवटा अण्डाको जीवाश्महरू काटिएका र नचोकिएका अण्डाहरू हुन् भन्ने विश्वास गर्न सकिन्छ।’

अन्वेषकहरूले पत्ता लगाएका छन् कि यी क्रिस्टलाइज्ड अण्डा जीवाश्महरूको आन्तरिक क्रिस्टलीय खनिज प्रकार ०.२ ०.४ सेन्टिमिटरको कण आकारको क्याल्साइटमा रहेको छ।

नियमित जीवाश्मकृत डायनासोर अण्डाहरूको तुलनामा क्रिस्टलाइज्ड डायनासोर अण्डा जीवाश्महरू विश्वमा दुर्लभ छन् किनभने तिनीहरूको गठनको लागि आवश्यक कठोर वातावरणीय अवस्थाहरू पार गरेको हुनुपर्छ । हुबेई प्रान्तमा क्रिस्टलाइज्ड डायनासोरको

डायनासोर अण्डा जीवाश्म क्लस्टरहरू, जुन लगभग ६० देखि ८० मिलियन वर्ष पहिलेको मध्य क्रेटासियस अवधिको हो, पहिलो पटक  सन १९९५ मा क्विङलोङ पर्वतमा फेला परेको थियो।

२०८० पुष ८, आईतवार प्रकाशित 0 Minutes 142 Views

ताजा समाचार