२०८१ श्रावण ८ मंगलवार

किन घट्दैछ दक्षिण कोरियाको युवा जनसंख्या ?

अचम्म त के छ भने त्यहाँको जनसंख्याको १९ देखि ३४ वर्ष उमेर समूहको संख्या आजको ३० वर्षपछि आधाले घट्ने दाबी गरिएको छ। हिजो सोमबारमात्र सार्वजनिक गरिएको एक अनुसन्धाना प्रतिवेदनमा यो तथ्य उल्लेख छ।

युवा पुस्ताको जनसांख्यिकीय प्रवृत्तिको प्रतिवेदनले पूर्वानुमान गरेको छ, त्यो उमेर समूहमा कोरियालीहरूको संख्या २०२० मा १० देखि २१ मिलियनबाट २०५० मा २१मिलियनमा झर्नेछ।

जसले देशको अर्थतन्त्रमा ठूलो धक्का दिने अपेक्षा गरिएको छ। सन् १९९० मा १३.८५ मिलियनबाट सन् २००० मा १२.८८ मिलियन र २०१० मा १०.९७ मिलियनमा झरेर यसको गति झन् तीव्र भएको देखाईएको छ।

युवाहरू अब देशको कुल जनसंख्याको सानो अनुपातमा छन्। १९ देखि ३४ वर्षका युवाहरूको २०५० सम्म कुल संख्याको ११ प्रतिशत मात्र हुने अनुमान गरिएको छ। सन् १९९० मा ३१.९ प्रतिशतमा पुगेपछि विस्तारित ओरालो झर्ने प्रवृत्तिमा यो सङ्ख्या २०२० मा २०.४ प्रतिशतबाट झण्डै आधामा घट्ने पूर्वानुमान गरिएको छ।

एसियाको चौथो ठूलो अर्थतन्त्रले विश्वको सबैभन्दा कम जन्मदर र अति वृद्ध समाजको विशेषता रहेको जनसांख्यिकीय संकटको सामना गर्दा युवा जनसंख्याको लागि निराशाजनक अवस्था देखाएको छ।

राजधानीसियोल र वरपरको ग्योंगीप्रान्त र पश्चिमी बन्दरगाह शहर इञ्चेन बाहेक देशभरि घट्दो जनसंख्याको साथ यो चुनौति बढेर गएको छ। धेरै युवा कोरियालीहरू आफ्नो जागिर र जीवनशैलीको सम्भावनाहरू सुधार गर्ने आशामा राजधानी क्षेत्रमा भेला हुने गर्छन्।

तथ्याङ्क निकायका अनुसार देशभरका १९ देखि ३४ वर्ष उमेर समूहका आधाभन्दा बढी सन् २००५ देखि सियोल महानगरीय क्षेत्रमा बसोबास गर्दै आएका छन्।
त्यसबेला यो दर ५१.७ प्रतिशत थियो र २०१० मा बढेर ५२.७ प्रतिशत पुगेको थियो। २०१५ मा यो अलिकति घटेर ५२.१ प्रतिशतमा पुग्यो तर २०२० मा ५३.८ प्रतिशतमा उक्लियो।

यस बीचमा, जीवनयापनको उच्च लागत र अन्य बिग्रँदै गएको आर्थिक अवस्थाले युवाहरूलाई विवाह गर्नबाट बाधा पुर्याएको देखिन्छ। प्रतिवेदनले सन् २०२० मा १९ देखि ३४ वर्ष उमेर समूहका ७.८४ मिलियनले विवाह नगरेको देखाएको छ। सन् २०१५ मा यो संख्या ७५ प्रतिशतको तुलनामा सोही उमेर समूहको ८१.५ प्रतिशत रहेको थियो।

लैङ्गिक हिसाबले, २०२०मा त्यो उमेर समूहका ८६ दशमलव १ प्रतिशत पुरुष र ७६ दशमलव ८ प्रतिशत महिलाले विवाह गरेनन्। साथै, २५ देखि २९ वर्ष उमेर समूहका ८७.४ प्रतिशतले विवाह गरेका थिएनन्, जुन २०२० मा ५४.२ प्रतिशतले बढेको थियो।

सोही अवधिमा विवाह नगरेका ३० देखि ३४ वर्ष उमेर समूहका कोरियालीहरूको अनुपात १८.७ प्रतिशतबाट बढेर ५६.३ प्रतिशत पुगेको छ। सन् २०२०मा एक्लै बस्ने युवा कोरियालीहरूको संख्या उनीहरूको साथी समूहको २० दशमलव १ प्रतिशत थियो, जुन २००० मा६ दशमलव ६ प्रतिशतबाट तीव्र वृद्धि भएको छ।

त्यो उमेर समूहका करिब ९६.९ प्रतिशत एकल परिवारको विवाह भएको थिएन। २०२० मा एक्लै बस्ने मध्ये ५५.७ प्रतिशतले आफ्नो करियरका कारण यस्तो जीवनशैली रोजेका थिए भने २३.६ प्रतिशतले आफू एक्लै बस्न रुचाएको प्रतिक्रिया दिएका थिए। अर्को १४ प्रतिशतले अविवाहित रहनुको मुख्य कारण विद्यालयलाई बताए।

शिक्षाको स्तर अनुसार, कोरियाली समाजमा महिला सशक्तिकरणमा भएको सुधारको बीचमा, २०२० मा कलेज र माथिल्लो तहको डिग्री हासिल गर्नेहरूको अनुपातमा महिलाहरूले पुरुषलाई ५८.४ प्रतिशतदेखि ४७.८ प्रतिशतले उछिनेका थिए।

२०८० मंसिर १२, मंगलवार प्रकाशित 0 Minutes 145 Views

ताजा समाचार