२०८१ श्रावण ८ मंगलवार

विद्रोहीको आक्रमणमा परेर इजरायलमा १० जना नेपालीको मृत्यु

काठमाडौं । इजरायलमा प्यालेष्टिनी विद्रोहीको आक्रमणमा परेर १० जना नेपालीको मृत्यु भएको छ । इजरायलमाथि प्यालेस्टिनी विद्रोही हमासले गरेको आक्रमणमा १० जना नेपालीको मृत्यु भएको परराष्ट्र मन्त्रालयले पुष्टि गरेको छ ।

इजरायलमा अध्ययनका लागि गएका विद्यार्थीहरू आक्रमणमा परेका थिए । आक्रमणमा परेका विद्यार्थीहरूले टिपाएको नामावलीमा १० जनाको मृत्यु भएको छ ।मृत्यु हुनेमा घोडाघोडी–४ कैलालीका नारायण न्यौपाने, जयपृथ्वी–६ बझाङका गणेशकुमार नेपाली, बाउनिया–३ कैलालीका आशिष चौधरी, लेकाम–५ दार्चुलाका दिपेशराज विष्ट, सपही–६, धनुषाका आनन्द साह र मधुवान–१, सुनसरीका राजेशकुमार स्वर्णकार छन् ।

यस्तै पाँचनली–डोटीका राजन फुलारा, लामिखाल–८ डोटीका पदम थापा, सारदा–३ सल्यानका प्रवेश भण्डारी र मालिकार्जुन–४ दार्चुलाका लोकेन्द्र सिंह धामीको पनि मृत्यु भएको छ ।  सारदा–२ सल्यानका विधान सेजुवाल, दगिशरण–३ दाङका प्रविण डाँगी घाइते भएका छन् । उनीहरुको स्थानीय अस्पतालमा उपचार भइरहेको छ । दुबैको खट्टामा गम्भीर चोट लागेको छ ।

गोरखा–८ गोरखाका हिमाञ्चल कट्टेलको पनि स्थानीय अस्पतालमा उपचार भइरहेको छ भने टीकापुर–९ कैलालीका धनबहादुर चौधरी उपचारपछि अस्पतालबाट डिस्चार्ज भएका छन् ।

त्रिवेणी–१ सल्यानका प्रमोद केसी फार्म हाउस मामिकको घरमा सुरक्षित छन् भने भजनी त्रिशक्ति–४ कैलालीका वीरेन्द्र चौधरी इजरायलको सुरक्षा पोष्टमा सुरक्षित अवस्थामा छन् । ६ जना घाइते भएका छन् । एक जना सम्पर्कवीहिन छन् ।

जुलाई ७ यता इजरायलले गाजामा कम्तिमा १०३२ प्यालेस्टाइनीको हत्या गरिसकेको छ जसमा कम्तीमा २२६ बालबालिका पनि छन्। अरु ६२०० भन्दा बढी घाइते भएका छन् ।

जुलाई २७ मा, इजरायली सेनाले स्वीकार गर्यो सले तीन दिन अघि बेइट हानौनमा संयुक्त राष्ट्र स्कूलको आँगनमा गोली चलाएको थियो । जहाँ युद्धबाट आश्रय लिइरहेका २६ प्यालेस्टिनीहरू मारिएका थिए र धेरै घाइते भएका थिए। यद्यपि, प्रत्यक्षदर्शीहरू, पत्रकारहरू र संयुक्त राष्ट्रका अधिकारीहरूले उपलब्ध गराएको प्रमाणको विपरीत, इजरायलले स्कूलमा आफ्नो गोलाबारीले कुनै पनि मृत्यु भएको कुरा अस्वीकार गर्यो।

जुलाई ७ देखि, गाजाका कम्तिमा ४४ परिवारले कम्तीमा तीन वा सोभन्दा बढी सदस्यहरू गुमाएका छन् जसमा इजरायली सेनाले सोही घटनामा मारेका छन् । जम्मा २५० भन्दा बढी व्यक्तिहरू छन्। जुलाई २६ मा १२ घण्टाको युद्धविरामको क्रममा, हिलो परिवारका ११ सदस्यहरूलाई गाजा शहरको शेजैया छिमेकको भग्नावशेषबाट निकालिएको थियो।

अघिल्लो दिन, युद्धविराम लागू हुनु अघि, दक्षिणी गाजामा इजरायली सेनाले उनीहरूको घरमा आक्रमण गर्दा ११ बालबालिकाहरू सहित अल(नजर परिवारका लगभग २० सदस्यहरू मारिएका थिए र धेरै अन्य घाइते भएका थिए।

२०८० आश्विन २१, आईतवार प्रकाशित 0 Minutes 143 Views

ताजा समाचार